Železniční museum Zubrnice

 

Historie našeho železničního musea na zubrnickém nádražíčku spadá shodou okolností do období právě před více jak dvaceti lety, kdy 4.5.1996 byla malou slavností po hektické dvouměsíční přípravě otevřena první expozice nacházející se v dřevěném skladišti a věnovaná historii lokálky. Tuto první vlaštovku máte možnost stále vidět jen s několika málo úpravami. Pro někoho bohužel, pro někoho bohudík, ale každopádně je to již i závan nostalgie a pro zakládající členy plno vzpomínek na divoká a báječná léta počátku něčeho, co se postupně vyvíjelo a rostlo až do současného stavu………Nebyly mobily, internet byl pořádně řídký, z pohledu dneška dřevní doba, a přitom pouhých dvacet let ……..Více již na pár fotografiích.

A NYNÍ JIŽ KONEC SENTIMENTU A ZPĚT DO REALITY…………

Železniční museum Zubrnice vítá své návštěvníky jak bylo zmíněno výše již od roku 1996. Během své existence zde vznikl jedinečný prostor, ve kterém si každý nalezne to své. V našem muzeu se můžete dozvědět veliké množství nových informací z železniční historie, svézt se na pákové drezíně, vyzkoušet si spustit přejezdové zabezpečovací zařízení v expozičním voze, nebo naopak v klidu relaxovat při pohledu na scenerii českého středohoří dokreslenou souborem lidové architektury v Zubrnicích.

Co vám nabízí železniční museum Zubrnice

Stálá expozice o historii a současnosti místní dráhy Velké Březno – Verneřice – Úštěk se nachází v prostoru bývalého nádražního skladiště zboží. K vidění jsou staré fotografie, dokumenty, různé železniční „drobnosti“ související s historií této dráhy. Srdcem expozice ve skladišti je funkční modelové kolejiště stanice Levín v měřítku 1:45. V nádražní budově je dále umístěna dopravní kancelář výpravčího s dobovým vybavením, čekárna pro cestující a místnost mapující činnosti zdejšího spolku zachraňujícího trať a nádražíčko. Nově počínaje sezónou 2017 je do staniční budovy přemístěn i prodej vstupenek, suvenýrů a občerstvení a je instalováno malé dětské hřiště pro vyřádění nejmenších návštěvníků. Zajímavostí mezi budovou a garáží na drezíny je funkční replika zvonkového návěstidla zvaného ¨číňan¨.
Historické drezíny  jsou trvale deponovány v dřevěné remíze vedle nádraží, kde si je můžete prohlédnout a seznámit se s vývojem těchto zajímavých vozidel. Tématické expozice umístěné v železničních vozech (na konci krajní kusé koleje směr Lovečkovice) mapují vývoj osvětlení na železnici, nejrůznější pomůcky drážního provozu a v neposlední řadě též historii zabezpečovacího zařízení, jak staničního tak přejezdového. V této expozici se nachází i historické zabezpečovací zařízení z místní lokálkové ¨přípojov騠stanice Velké Březno. Na sousedních kolejích můžete dále spatřit unikátní kolejový jeřáb Körösi z roku 1877 , výsypný vůz Talbot z roku 1931 (tč. ve V.Březně, používán při údržbových pracích, možno spatřit z vlaku ), motorovou lokomotivu T 201.901 z roku 1916 (CROCHAT, Francie) , služební vůz z třicátých let a jiná kolejová vozidla.
Jak je psáno výše, ve výpravní budově lze zakoupit vstupenky do železničního muzea (vstupné jen letní prázdniny út – pá, v so a ne pak celosezóně součást turistického provozu vlaků bez vstupného) a naleznete zde informace k připoravovaným akcím , platný jízdní řád turistické linky T3 Ústí nad Labem – Zubrnice a je pro Vás připravena nabídka upomínkových předmětů i malá možnost občerstvení. Naše muzeum je turistickým známkovým místem. Lze u nás zakoupit známku s číslem 666. Dále je možno zakoupit tématické pohledy, turistickou vizitku, štítek na hůl, pamětní hřeb pro podporu našich aktivit, pamětní minci (Pamětník) a další upomínkové předměty.

Plánek musea

Nový průvodce v PDF :     Průvodce nádražím 2017

Otvírací doba muzea je od 30.3.2019 do 28.10.2019 mimo prázdniny celosezónně pouze o víkendu, v červenci a srpnu 2019 je pak rozšířena od úterý až do neděle. Vždy v čase od 10ti do  17ti hodin.

Vstupné je od úterý do pátku 40 / 20 Kč (jen letní prázdniny) , v sobotu a neděli celosezónně je vstupné dobrovolné z důvodu provozu linky T3 a nemožnosti oddělit cestující od pouze návštěvníků muzea.

foto   foto

foto    foto   foto